Data dodania: 22 październik 2020r.

Opłata mocowa - a transformacja energetyczna

Opłata mocowa

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 247 z późn. zm.) od 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowy obowiązek związany z pokryciem kosztów rynku mocy. Opłata mocowa będzie dodatkowym kosztem związanym z zakupem energii elektrycznej z sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej. Z punktu widzenia odbiorców energii elektrycznej najważniejszym jest o ile zostaną zwiększone opłaty za pobór i zużycie energii elektrycznej.

Jeżeli nie będzie interwencji polskiego rządu, to koszty zakupu energii elektrycznej w godzinach szczytowych pomiędzy 7:00 a 22:00 od 1 stycznia 2021 istotnie wzrosną. Powinien to by bodziec do zmiany profilu zużycia energii u odbiorców końcowych. 

Poniżej kilka podstawowych działań, które możemy wykonać, aby lepiej przygotować się do ograniczenia wpływu opłaty mocowej na nasze budżety:

  1. Audyt efektywności energetycznej i przegląd wszystkich istotnych procesów w firmie pod kątem możliwości zmniejszenia zużycia w godzinach szczytowych.
  2. W dłuższej perspektywie z pewnością warto przeanalizować możliwość zainstalowania alternatywnego źródła energii, które pozwoli nam zmniejszyć pobór energii z sieci w godzinach szczytowych. Tu mamy na myśli inwestycję w panele fotowoltaiczne na dachach, ścianach naszych budynków czy też farmę PV na posiadanych gruntach. Warto działać optymalnie, ale też strategicznie. Polecamy przeanalizować kwestie ekonomiczne – czy instalację kupować samemu, czy też skorzystać z rozwiązań typu on site corporate Power Purchase Agreement (cPPA) lub Power Lease Agreement (cPLA). W przypadku cPPA lub cPLA polecamy szczególnie uzyskanie wsparcia merytorycznego z zewnątrz. Deweloperzy często chcą rozmawiać z firmami, które dobrze znają wszystkie aspekty tego typu rozwiązań – jest to oszczędność czasu zarówno dla dewelopera jak i dla odbiorcy i przede wszystkich dużo wyższy poziom zrozumienia dość skomplikowanego pod kątem prawnym, technicznym i zakupowym tematu.
  3. Kalkulacja opłacalności zbudowania magazynu energii, w celu obniżenia mocy zamówionej („peak shaving”) i zużycia w godzinach szczytowych. Większe koszty energii w godzinach szczytowych sprawią, że różnica pomiędzy cenami w ciągu dnia i nocnymi będzie jeszcze większa. Większa amplituda wahań cen pomiędzy dniem a nocą może znacząco poprawić rentowność takich projektów.
  4. Układy kogeneracyjne mogą być doskonałą alternatywą dla energii płynącej z sieci dystrybucyjnej lokalnego OSD. Tym bardziej, że transformacja energetyczna Polski jeszcze potrwa, a wpływ cen uprawnień do emisji CO2 jest nieunikniony. Przy kalkulacjach i business case'ach na pewno należy wziąć pod uwagę zmienność cen paliwa gazowego. Aktualnie są one na bardzo atrakcyjnych poziomach, jednak to może się zmienić.
  5. DSR, czyli rozwiązania Demand Side Response, to dodatkowa możliwość uzyskania przychodów niwelująca efekt opłaty mocowej. DSR może być interesujący dla przedsiębiorców, którzy mogą czasowo ograniczyć pobór mocy np. przez zastąpienie poboru energii elektrycznej z sieci na własne źródło wytwarzania w czasie wezwania do ograniczenia poboru z sieci lub też przesunięcie poboru mocy na inne godziny doby.
  6. Kiedy szukamy oszczędności na kosztach energii nie zapominajmy o wdrożeniu systemów zarządzania zakupem i zużyciem energii. Dobry monitoring zużycia podpowie nam, które urządzenia wymagają optymalizacji (szczególnie te działające w godzinach szczytowych). To jednak tylko jedna strona medalu. Systemy zarządzania zużyciem uzupełnione o kontrolę cen energii pozwolą w pełni wykorzystać okazje rynkowe oraz przewidywalność budżetu na najbliższe lata. W przyszłości taka kombinacja pozwoli dynamicznie zarządzać zmianą źródeł dostaw energii: gdy energii z sieci będzie tania będziemy kupować z sieci, gdy drogo – wykorzystamy swoje magazyny lub kogenerację.

Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie dla Twojej firmy jest najlepsze skontaktuj się z nami. Wykonamy audyt technologiczny. Poznamy wtedy w co warto w Państwa konkretnym przypadku inwestować biorąc pod uwagę kwestie techniczne, ekonomiczne i prawne. Cele Państwa firmy będą tu bardzo istotne, dlatego warto pomyśleć o stworzeniu długoterminowej strategii, biorącej pod uwagę aspekt zakupowy jak również ten związany ze zrównoważonym rozwojem.

Wróć do listy
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Nowa Hala Asseco Poland

Głównym celem przebudowy hali na Podpromu jest zwiększenie liczby miejsc dla kibiców. Powiększone mają być sektory za boiskiem, dzięki temu obiekt będzie w stanie pomieścić 7300 widz&oac...
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Samsung nowe CCTV

Seria kamer Wisenet X z innowacyjnym zestawem układów scalonych to nowa propozycja Hanwha Techwin. Cechy, którymi wyróżniały się dotychczasowe serie produktów Wisenet zosta...
Poznaj nasze realizacje
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, oddajemy do Państwa dyspozycji wyspecjalizowanych pracowników w zakresie instalacji niskoprądowych. Współpraca z pracowniami architektonicznymi pozwala nam na realizację najśmielszych projektów naszych Klientów. Jesteśmy w stanie zrealizować każde powierzone nam zadanie, od prostego podłączenia kilku komponentów u Klienta, po skomplikowane, wieloetapowe projekty. Ogranicza nas tylko Państwa wyobraźnia.